Uzdatnianie wody pitnej i gospodarczej niesie za sobą wiele korzyści. Nowoczesne, kompaktowe stacje są wygodne w obsłudze i tanie w eksploatacji, jednocześnie chroniąc instalacje wodne w budynku i znacznie obniżając koszty prowadzenia gospodarstwa. Praca takiego urządzenia wymaga jednak zastosowania specjalnych filtrów. Po upływie okresu ich efektywności trzeba je wymienić, a następnie zutylizować. Czym się kierować przy ich segregacji?

Rodzaje filtrów stosowanych w zmiękczaczach wody

Do najpopularniejszych i najczęściej stosowanych zaliczają się zmiękczacze, których zadaniem jest wymiana jonów magnezu i wapnia odpowiadających za wysoką twardość wody. Stosuje się je głównie do filtrowania zimnej wody wodociągowej, która na dalszym etapie jest podgrzewana przez kocioł C.O. lub w urządzeniach AGD. Natomiast do zatrzymywania cząstek mechanicznych i usuwania chloru stosuje się filtry węglowe. Oba typy są stosowane w stacjach uzdatniania Eraqua. W stacjach uzdatniających można też spotkać odżelaziacze i odmanganiacze, filtry sedymentacyjne (mechaniczne), UV (bakteriobójcze), z odwróconą osmozą, wyposażone między innymi we wkłady węglowe.

filtry do stacji zmiękczających wodę
Filtry do wody różnią się budową i zawartością

Jak działają filtry do uzdatniania wody?

Uzdatnianie wody polega na usuwaniu znajdujących się w niej soli magnezu, wapnia, chloru oraz metali ciężkich, zanieczyszczeń mechanicznych i biologicznych oraz innych niepożądanych substancji. Zależnie od stopnia zaawansowania urządzenia do zmiękczania, czyli tzw. stacji uzdatniającej, stosuje się w nich mniej lub bardziej rozbudowane filtry, odpowiedzialne za eliminowanie określonych grup związków. Stąd też różnią się one między sobą budową, zawartością i zakresem działania.

W przypadku filtrów węglowych za oczyszczanie odpowiada węgiel aktywowany, którego cząsteczki o dużej, chropowatej powierzchni przyciągają cząsteczki innych związków. Proces ten nazywa się adsorpcją. Filtry węglowe często są uzupełniane sznurkowymi, które zatrzymują cząstki mechaniczne. Mają one postać sznurka nawiniętego wokół rdzenia.

Jak często wymieniać filtry w uzdatniaczach wody?

Wymiana filtrów czy też wkładów do filtrów jest niezbędna w momencie, w którym tracą one zdolność do oczyszczania wody. Jest to uzależnione od kilku czynników, takich jak poziom zanieczyszczenia wody, intensywność jej użytkowania czy rodzaj wykorzystanego filtra. W przypadku wkładów węglowych zaleca się ich wymianę co kilka miesięcy. Zmiękczacze wyposażone w zbiornik solanki przy odpowiedniej konserwacji mogą pracować przez wiele lat. Natomiast filtry sznurkowe (sedymentacyjne) są jednorazowe, a ich wymiana jest zalecana co 3-6 miesięcy.

Zużyty filtr do zmiękczaczy wody
Wymiana filtra jest zalecana co pół roku

Co zrobić ze zużytym filtrem?

W czasach intensywnego nacisku na ekologię i segregację śmieci konieczność okresowej wymiany filtrów do wody rodzi u wielu użytkowników pytania, co zrobić z takim zużytym elementem i do jakiego pojemnika go wyrzucić. Na takie pytania w zasadzie ma obowiązek odpowiedzieć producent, gdyż tylko on zna budowę, skład i zawartość swoich wyrobów oraz ich potencjalny wpływ na środowisko. Dlatego poszukiwanie informacji warto zacząć od informacji na jego stronie i bezpośrednio na opakowaniach filtrów.

Filtr węglowy najlepiej wyrzucić do specjalnego pojemnika na trudne odpady

Jeśli producent nie zamieścił wskazówki na temat postępowania ze zużytym filtrem lub nie przyjmuje sam takich filtrów do utylizacji, można zastosować jedno z dwóch dostępnych rozwiązań. Pierwszym jest wrzucenie całego filtra do pojemnika na tzw. trudne odpady. Drugi sprowadza się do rozmontowania wkładu i umieszczenia części odpowiednio w pojemniku na plastik i odpady zmieszane. Natomiast wymianę samego podłoża w filtrze narurowym warto powierzyć specjalistom, gdyż to oni będą odpowiedzialni za utylizację zużytego materiału.