Woda jest niezbędna do życia. Należy ją regularnie spożywać, jest potrzebna do utrzymania higieny, a także przy nawadnianiu roślin doniczkowych czy ogrodu. Dlatego instalacja wodna stanowi jedną z najważniejszych inwestycji w każdym budynku mieszkalnym. Jej projekt i wykonanie mogą przyjmować dowolną formę, dzięki czemu jest ona dostosowana do potrzeb domowników i architektury budynku. Niestety doprowadzona do niej woda nie zawsze ma taki skład, jakiego oczekują domownicy.

Chociaż z pozoru woda w kranie wydaje się czysta, zawarte w niej substancje mineralne mogą niekorzystnie oddziaływać na domowe urządzenia AGD czy instalację do podgrzewania wody użytkowej. Również korzystanie z niej do kąpieli czy innych zabiegów higienicznych niesie konsekwencje dla zdrowia organizmu. Im woda jest twardsza, tym więcej zawiera rozpuszczonych jonów soli wapnia (Ca²⁺) oraz soli magnezu (Mg²⁺). Są one w niej obecne w postaci wodorowęglanów (Ca(HCO₃)₂, Mg(HCO₃)₂), siarczanów (VI) (CaSO₄, MgSO₄) oraz chlorków (CaCl₂, MgCl₂). O twardości wody decydują też inne pierwiastki, zwykle obecne w postaci soli w ilościach śladowych. Są to żelazo (II) (Fe²⁺), bar (Ba²⁺), mangan (Mn²⁺) oraz stront (Sr²⁺).

Twarda woda nie musi jednak być problemem mieszkańców domu jednorodzinnego. Z pomocą przychodzi im bowiem technika oraz nowoczesne rozwiązania, do których zaliczają się uzdatniacze wody. Montaż takiego urządzenia w obiegu domowej instalacji wodnej niesie za sobą wiele korzyści. Oto pięć najważniejszych z nich, dla których warto zdecydować się na taką inwestycję.

1. Ochrona urządzeń grzewczych i sprzętu AGD przed kamieniem kotłowym

Jednym z problemów, jaki wiąże się z korzystaniem z twardej wody, jest tendencja do osadzania się związków wapnia i magnezu na ściankach. Pokrywają one wszystkie urządzenia i elementy rur tworzących instalację wodną w budynku odpowiedzialną za produkcję i transport ciepłej wody. Trudno rozpuszczalny osad pojawia się nie tylko we wnętrzu rur i kotłów grzewczych, ale też na powierzchni grzałek w urządzeniach domowych takich jak bojlery, czajniki, pralki automatyczne i zmywarki czy żelazka i parownice. Powstaje w efekcie termicznego przekształcania się soli wapnia i magnezu. 

Konsekwencją takiego nagromadzenia osadu jest korek kotłowy, który powiększa się wraz z upływem czasu. W przypadku zaniedbania i dużego nasycenia wody związkami mineralnymi może dojść nawet do całkowitego zarośnięcia światła rury. Konsekwencjami mogą być awaria urządzenia grzewczego lub znaczne obniżenie jego mocy oraz konieczność przeprowadzenia kosztownej naprawy.

Montując zmiękczacz wody w domu jednorodzinnym – np. Eraqua ONE 10 L / 20 L / 27 L / 32 L, chronisz instalację wodną w swoim budynku. Jednocześnie zyskujesz też inne korzyści takie jak:

  • dłuższy okres sprawności i niezawodności kotła c.o.,
  • większa sprawność i bezawaryjna praca pralki automatycznej czy zmywarki,
  • brak nagromadzonego kamienia w czajniku elektrycznym czy przeznaczonym do gotowania na kuchence.
Kamień na baterii umywalkowej
Związki wapnia zawarte w twardej wodzie osadzają się na grzałkach, niszcząc urządzenia AGD.

2. Oszczędność kosztów utrzymania domu

Kamień kotłowy gromadzący się w urządzeniach grzewczych nie pozostaje bez wpływu na ich stan techniczny. Zarastanie światła rur powoduje zmniejszenie strumienia przepływającej wody. W konsekwencji grzałki kotła pracują z tą samą mocą przy mniejszym zapotrzebowaniu na energię. Główne i najczęściej występujące konsekwencje takiego zjawiska to:

  • słabsze przewodnictwo ciepła, na skutek czego urządzenia grzewcze są mniej wydajne,
  • wzrost kosztów użytkowania przez wyższe nakłady na konserwację,
  • miejscowe przegrzewanie się ścian wewnętrznych skutkujące większą podatnością na rozwój korozji,
  • większa podatność na uszkodzenia urządzeń wynikająca z naprężeń cieplnych,
  • złuszczanie się kamienia, który zanieczyszcza wodę.

Wszystkie wymienione czynniki mają wpływ na koszty eksploatacji instalacji. Przy twardej wodzie musisz więcej zapłacić za konserwację i okresowe czyszczenie urządzeń grzewczych z kamienia. Zarastanie nim nie pozostaje też bez wpływu na pracę grzałek, wymuszając częste naprawy pralki czy zmywarki, a nawet ich wcześniejszą wymianę na nowe. 

Na tym jednak nie kończą się nakłady finansowe związane z użytkowaniem twardej wody. Zawarte w niej sole w znacznym stopniu utrudniają rozpuszczanie się mydła, szamponów czy środków piorących. W efekcie nie tylko musisz ich zużywać więcej, ale konieczne będzie zainwestowanie w dodatkowe środki odkamieniające. Natomiast w przypadku centralnego ogrzewania zarośnięte rury i grzejniki emitują mniej ciepła, co oznacza większe zużycie opału. Radą na to są uzdatniacze wody.

3. Korzyści dla zdrowia i urody

Bez wątpienia korzystanie z twardej wody nie sprzyja utrzymaniu zdrowej, dobrze nawilżonej skóry. To kolejny powód do wydawania pieniędzy na kosmetyki i środki pielęgnacyjne, które usuną szkody spowodowane przez sole wapnia i magnezu. Dermatolodzy nie zalecają używania takiej wody do codziennych kąpieli nawet przez osoby z normalną cerą. Tym bardziej powinny się jej wystrzegać osoby o skórze wrażliwej, naczyniowej, tłustej czy trądzikowej. 

Chociaż uważa się powszechnie, że twarda woda wysusza skórę, w rzeczywistości jej szkodliwe działanie jest znacznie większe w przypadku skóry tłustej. Oto kilka przykładów negatywnego oddziaływania twardej wody na skórę i włosy.

  • Stosowanie wody bogatej w jony wapnia, magnezu i metali ciężkich skutkuje rozszerzaniem umieszczonych pod skórą naczyń włosowatych, a w konsekwencji powstawaniem podrażnień, rumieńców i pieczeniem.
  • Korzystanie z twardej wody do mycia twarzy podrażnia gruczoły łojowe, pobudzając je do produkcji sebum. Jest to szczególnym problemem w przypadku skóry z tendencją do przetłuszczania i trądziku.
  • Twarda woda utrudnia rozpuszczanie i zmywanie środków myjących. Pozostając w zakamarkach skóry nawet w niewielkich ilościach, powodują podrażnienia i pogarszają kondycję skóry.
  • Nadmiar wapnia i magnezu narusza barierę ochronną skóry. Magnez i cynk zawarte w twardej wodzie mogą obniżać aktywność włókien elastylowo-kolagenowych. Sprzyja to różnym infekcjom bakteryjnym czy grzybiczym oraz działaniu promieniowania UV.

Twarda woda ma też negatywny wpływ na kondycję włosów. Powoduje przesuszanie skóry, prowadząc do świądu i łuszczenia. Włosy po umyciu są suche, matowe i trudne do czesania czy stylizacji.

Codzienne natryski w zmiękczonej wodzie nie powodują niekorzystnych zmian skóry

4. Komfortowe utrzymanie porządku

Twarda woda zawierająca duże ilości soli wymienionych wcześniej pierwiastków ma też tendencję do pozostawiania śladów na ciemnych i gładkich powierzchniach. Dlatego dekoratorzy wnętrz przestrzegają przed montowaniem czarnych płytek ceramicznych czy ceramiki łazienkowej w ciemnym kolorze bez sprawdzenia twardości wody. Ślady jej użytkowania będą się pojawiać wszędzie i trudno je będzie usunąć. Co więcej, kamień nagromadzi się też na słuchawce prysznicowej, baterii łazienkowej czy w zakamarkach kabiny prysznicowej, a jego usunięcie będzie niezwykle trudne i pracochłonne.

Decydując się na zmiękczacz wody w domu jednorodzinnym, możesz zaoszczędzić sobie wiele pracy przy utrzymaniu porządku. Przełoży się na to brak zacieków na słuchawkach, elementach armatury, ścianach kabiny prysznicowej, kafelkach czy podłodze. Doskonałym wyborem do tego celu będzie Eraqua NEOS 10 L / 20 L / 27 L / 32 L – kompaktowa stacja zmiękczająca przeznaczona do małych budynków mieszkalnych.

Dzięki zmiękczonej wodzie nie pozostają zacieki i kamień na armaturze

5. Doskonały smak herbaty

Sole wapnia i magnezu, chlor oraz metale ciężkie nie pozostają bez wpływu na walory smakowe wody. Chociaż jest to zaleta ważna głównie dla koneserów, warto od czasu do czasu zajrzeć do czajnika i zastanowić się, gdzie trafia nagromadzony na jego dnie kamień. Nawet przy zastosowaniu dobrych filtrów drobinki tego osadu dostają się do napojów i są wraz z nimi spożywane. Uzdatniacze wody Eraqua skutecznie je usuwają, sprawiając, że herbata czy kawa nie tylko zaparza się mocniej, ale też jest o wiele smaczniejsza.

Przedstawione argumenty wskazują, że zmiękczacz wody w domu jednorodzinnym jest nie tylko dobrym pomysłem, ale wręcz koniecznością. Poza poprawą komfortu użytkowania, obniżeniem kosztów eksploatacji budynku czy ochroną sprzętu uzdatniacze wody Eraqua mają też wiele innych zalet. Są praktycznie bezobsługowe, wyposażone w intuicyjny sterownik i wyświetlacz LCD oraz tanie w eksploatacji. Można je też wyposażyć w dodatkowy moduł WiFi, który umożliwi sterowanie urządzeniem zdalnie.